Oolong čaj se radi od listića iste biljke od koje nastaju crni i zeleni čaj. Jedina razlika je u duljini fermentacije. Kod proizvodnje zelenog čaja, listići ne fermentiraju. Kod proizvodnje crnog čaja potpuno fermentiraju, a kod proizvodnje oolong čaja djelomično fermentiraju. Fermentacija dobrim dijelom određuje boju, aromu čaja i hemijski sastav
Zašto piti oolong čaj?
Čaj je piće koje sadrži kofein. Jedna od najznačajnijih prednosti ispijanja čaja je povećanje koncentracije i razine energije.
Oolong čaj može pomoći u prevenciji pretilosti i dijabetesa. Jedno istraživanje je pokazalo da 6 šalica oolong čaja dnevno već nakon 30 dana pijenja značajno regulira razinu krvnog šećera kod dijabetičara. Drugo istraživanje, provedeno na laboratorijskim miševima i na ljudima, je pokazalo da oolong čaj može potaknuti mršavljenje.
Postoji vjerovanje da oolong čaj može pomoći ublažiti neka stanja, uključujući:
- srčane bolesti
- hiperlipidemija
- osteoporoza
- dermatitis
- ateroskleroza
- visok krvni tlak
- karijes
Rizici
Svi rizici ispijanja oolong čaja su vezani uz prekomjeran unos kofeina, a to su:
- ubrzan rad srca
- palpitacije
- nesanica
- nervoza
- drhtanje
- glavobolja
- bolovi u trbuhu
- mučnina, povraćanje i proljev
- povećana potreba za mokrenjem
Kofein može uzrokovati komplikacije kod osoba koje pate od:
- anksioznog poremećaja
- poremećaja zgrušavanja krvi
- dijabetesa
- probavnih tegoba
- glaukoma
- visokog krvnog tlaka
- osteoporoze.
Trudnice dnevno ne bi smjele piti više od 3 šalice oolong čaja jer prekomjeran unos kofeina može uzrokovati prijevremeni porod i nisku porođajnu težinu.
Oolong čaj može negativno utjecati na apsorpciju željeza. Također se pokazalo da trudnice, koje redovito piju oolong čaj, mogu imati nisku razinu folne kiseline u tijelu.
Izbjegavajte oolong čaj ako uzimate antikoagulanse. Također ga izbjegavajte ako redovito uzimate biljke koje usporavaju zgrušavanje krvi, kao što su:
- češnjak
- klinčić
- đumbir
- ginkgo
Nema komentara:
Objavi komentar